piątek, 27 lipca 2018

„Pępek świata nazywa się Kraków”

Wiecie, że pierwsza odnotowana hiena cmentarna pojawiła się na Wawelu? I że znajduje się tam też pierwsze dzieło renesansowe w Polsce? I że w podziemiach katedry wawelskiej pogrzebano pierwszego autentycznego masona?
Takich „pierwszych”, „najstarszych” i „jedynych w Polsce” wydarzeń, zabytków i osób najwięcej jest w Krakowie. W końcu – skoro legendarna historia miasta zaczyna się w VII wieku od panowania króla Kraka, królewny Wandy, która Niemca nie chciała i podstępnego Szewczyka Skuby, który to uśmiercił gatunek niewątpliwie chroniony, czyli Smoka Wawelskiego (dziś ekolodzy by mu tego z pewnością nie darowali i zamiast ręki księżniczki otrzymałby srogie baty publicznej krytyki)… Cóż, przez te tysiąc trzysta lat z okładem Kraków miał niejedną okazję, by wyprzedzić inne miasta – i okazje te wykorzystał.
Mieczysław Czuma i Leszek Mazan w swej książce „Pępek świata nazywa się Kraków” dokumentują te wszystkie pierwszeństwa i kładą podwaliny KRAKAUEROLOGII. Historia, legendy i anegdoty tworzą mieszankę, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Do tego zdjęcia, reprodukcje, mapy i szkice, które uzupełniają i wzbogacają publikację.
Z pewnością lektura obowiązkowa dla miłośników Krakowa. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Wierzeje Czasu" - już są!