wtorek, 10 lipca 2018

Trzygroszówka Wolnego Miasta Krakowa

Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku utworzony został przedziwny twór polityczny: Wolne Miasto Kraków. Wolne tylko z nazwy, gdyż znajdowało się pod protektoratem trzech zaborców: Austrii, Rosji i Prus. Zamieszkiwane przez około 95 tys. mieszkańców Krakowa i części powiatu chrzanowskiego zwane było Rzeczpospolitą ze względu na panujący ustrój – republikę. Do 1830 roku posiadało znaczną autonomię, jednak po powstaniu listopadowym stan ten uległ zmianie: ograniczono swobody a „opieka” trzech mocarstw zaczęła być wyraźnie widoczna.

 
W obiegu monetarnym pojawiły się bite w 1835 roku w mennicy w Wiedniu nominały 1zł, 10gr. i 5gr. W katalogu numizmatycznym Karola Plage mają odpowiednio numery: 294, 295 i 296. Można je znaleźć obecnie na aukcjach i – zależnie od stanu – osiągają cenę nawet ponad 4 tys. zł. Na awersie otwarta brama z orłem i napis: WOLNE MIASTO KRAKÓW, na rewersie nominał i rok.

  
Rzadkość natomiast stanowi miedziana trzygroszówka, której brak na awersie nazwy Krakowa. Moneta ta była bita rzekomo jako tzw. próba i stąd, z jednej strony, jej wyjątkowość, z drugiej, opinia, że może być falsyfikatem (oczywiście XIX-wiecznego pochodzenia). Według publikacji Mennictwo XIX i XX w. (E. Korczyńska, B. Paszkiewicz) jest to moneta kolekcjonerska z II połowy XIX wieku.  
Niemniej jednak to właśnie tę monetę: trzygroszówkę Wolnego Miasta Krakowa znajdują bohaterowie „Wierzei Czasu” podczas swych zmagań. Czy przyniesie im ona szczęście? Przekonajcie się sami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Wierzeje Czasu" - już są!