niedziela, 26 maja 2019

Kraków we wspomnieniach z XIX wieku

Książką, która daje barwny i porywający obraz Krakowa połowy XIX wieku, jest publikacja Marii Estreicherówny "Życie towarzyskie i obyczajowa Krakowa w latach 1848-1863". 


Z obwoluty można się dowiedzieć, że autorka - pochodząca ze znanej krakowskiej rodziny - jako jedna z pierwszych kobiet otrzymała doktorat z filozofii, ponadto była pierwszym doktorem anglistyki w Polsce. Pozostawiła po sobie wiele cennych rękopisów, a jej książka o Królewskim Mieście, powstała pod wpływem namowy Józefa Muczkowskiego (prezesa Towarzystwa Mikłośników Historii i Zabytków Krakowa) pierwszy raz ukazała się drukiem w roku 1936. 

Maria Estreicherówna sugestywnie opisuje zarówno miejską przestrzeń, jak i relacje społeczne, obyczaje i życie kulturalne tamtych czasów. Publikacje uzupełniają ryciny z epoki. 

Również język ma swój udział w snuciu historii sprzed ponad stu pięćdziesięciu lat. Rzetelna wiedza i faktografia podane są w gawędziarskim tonie opowieści przy dobrej, aromatycznej herbacie. I tak tez można czytać te "pamiętniki" - jako zapis ulotnych chwil, które talent attorki na chwilę znów przywołał i ożywił.
A jedną z tych opowieści można zacząć tak: "Kobietom utrudniały dalsze spacery konwenanse, korki i krynoliny..." Czyż to nie porywające wprowadzenie do nowej opowieści? 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

"Wierzeje Czasu" - już są!