poniedziałek, 24 czerwca 2019

Trasa Obronności w Krakowie

Na przestrzeni wieków Kraków pełnił funkcje obronne, jego fortyfikacje były wznoszone, modernizowane i niszczone… Na szczęście pozostało z nich choć tyle, by odbyć krótką wycieczkę i ożywić w wyobraźni średniowieczny gród. 


Muzeum Krakowa (dawne Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) proponuje trójetapowe zwiedzanie "Trasy Obronności". Trasa dobrze opisana jest w broszurze, którą dostajemy przy zakupie biletu, a dodatkowych wiadomości dostarczają opisy i tablice, które mijamy podczas zwiedzania. Całość zajmuje około 1,5 godziny. 

Więcej informacji na stronie Muzeum: https://www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/trasa-obronnosciBARBAKAN

Jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Krakowa i jeden z najważniejszych punktów w dawnym systemie umocnień miasta. Budowla powstała pod koniec XV wieku na planie koła o wewnętrznej średnicy około 24 m. 

Poza tym - to właśnie pod Barbakanem znajdują się jedne z Wierzei Czasu. Nie wierzycie? Przeczytajcie więc powieść i poznajcie Kraków, którego istnienia nawet nie podejrzewacie…

 

 


BRAMA FLORIAŃSKA I MURY OBRONNE

Niewiele pozostało z dawnych murów obronnych i gdyby nie interwencja Feliksa Radwańskiego w 1817 roku - Brama Floriańska z przyległościami z pewnością podzieliłaby los rozebranych murów miejskich. Przekonując senat Rzeczypospolitej Krakowskiej Radwański uciekł się do zabawnego argumentu: 
„Chronią one (tj. mury) przed wiatrami wiejącymi pod Kościół Mariacki od Kleparza. Niedobre to wiatry, bo smrody i śmieci znosić będą, a także bezbożnie podwiewać spódnice Paniom Matkom i Żonom”
Jak widać każda epoka ma swą własną logikę. 

Ganek między basztami

Widok na Basztę Pasamoników

Kaplica Czartoryskich

Widok na ulicę Floriańską z Kaplicy Czartoryskich

Brama Floriańska widziana z Barbakanu

Baszta Pasamoników

Ganek między basztami


CELESTAT

Siedziba Krakowskiego Bractwa Kurkowego przy Parku Strzeleckim. Obecnie prócz ekspozycji dokumentującej działalność Bractwa w pałacyku wystawiane są szopki krakowskie (w 2018 r. wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO).


Popiersie Marcina Oracewicza przed CelestatemPopiersie Wincentego Bogdanowskiego

Park Strzelecki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

"Wierzeje Czasu" - już są!